امکان از سرگیری غنی‌سازی 20 درصدی در 5 روز – تکست بلاگ

خبرگزاری ایرنا: رییس سازمان انرژی اتمی از توانایی جمهوری اسلامی ایران برای ازسرگیری غنی سازی 20 درصدی تا حداکثر پنج روز در فردو خبر داد و گفت:گزارش مبسوطی از پیشران های هسته ای به زودی به مسئولان ارائه می کنیم
صالحی ادامه داد: گزارش اولیه مربوط به پیشران هسته ای را ارائه کردیم و به زودی گزارش مبسوط تری را به مسئولان مافوق ارائه می کنیم، تمام مقدماتش فراهم شده است و کار به خوبی جلو تور سریلانکا نوروز 97 می رود.

وی خاطرنشان کرد: این همه سر و صدا کردند، ما هم مظلومانه چیزی نگفتیم یا اگر گفتیم صدای ما به جایی نرسید به این علت تصمیم گرفتیم تصاویر این رآکتور منعکس شود.

رییس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: اگر برجام را به هم بزنند کره شمالی به آنان می گوید که شما اصلاً به قولتان عمل هم وفادار نیستید، فرض کنیم که بخواهند موضوع آن کشور را به شکل سیاسی و علمی حل و فصل کنند اگر برجام را به هم بزنند تور پکن نوروز 97 کره شمالی می گوید شما با ایران توافق کردید و ایران هم اصرار دارد که پابرجا بماند پس چرا آن را بر هم زدید.در آن صورت کره ای ها می گویند فرض کنیم در مذاکرات به نتیجه برسیم چه ضمانتی هست که پایدار بماند.

وی با تبیین اولویت های سازمان انرژی اتمی در آغاز دور جدید مسئولیتش گفت: بزرگترین اولویت ما حفظ برجام است البته نه به هر قیمتی، اگر طرف مقابل با برجام همراهی کرد، بهتر؛ ما نیز همراهی می تور ارزان سریلانکا کنیم اما اگر خواستند خدشه ای به آن وارد کنند اخطار و انذار دادیم، امیدواریم چنین روزی نیاید وگرنه کاری می کنیم که شگفت زده شوند.

وی یادآور شد: در تحقیق و توسعه هم کار به خوبی جلو می رود همچنان که سانتریفیوژ IR 8آزمون مکانیکی اش را به خوبی پس داده است و فوق تصور ما بود، فکر نمی کردیم که این آزمایش های مکانیکی را به خوبی سپری کند.

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: فردو را به نحوی در برجام تور هوایی اردبیل تثبیت کردیم که اگر اراده کنیم تا پنج روز می توانیم غنی سازی 20 درصد را آغاز کنیم.

صالحی افزود: این در حالی است که آنان می خواستند فردو از اساس نباشد و می گفتند باید آن را ببندیم.

وی افزود: در صورت برهم زدن برجام، اعتبار سیاسی آمریکا مخدوش می شود گرچه این کشور از منظر ما اعتبار سیاسی ندارد اما از منظر دیگرانی که هنوز معتقدند اعتبار سیاسی دارد بی اعتماد می شوند.

وی تاکید کرد: اگر تور قشم نوروز 97 اراده کنیم در فردو حداکثر تا پنج روز می توانیم غنی سازی 20 درصدی را آغاز کنیم و این خیلی معنی دارد. این اقدام از نظر فنی و حرفه ای پیام های گوناگون دارد و طرف مقابل پیام آن را می فهمد.

صالحی یادآور شد: فرض کنیم به ما دستور بدهند که برگردیم به راکتور سابق و همان طراحی سابق را جلو ببرید که اصلاً طراحی مناسبی نبود و مربوط به 40 – 50 سال پیش بود؛ سر و ته لوله های کنونی را برمی داریم و لوله های جدید تور استانبول نوروز 97 می گذاریم این چند ماه بیشتر طول نمی کشد.

صالحی در این گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما خاطرنشان کرد:در اکتشاف و استخراج نیز کارها خیلی خوب پیش می رود که البته وقتی نتایج آن مطابق با پیش بینی ها شد اطلاع رسانی می کنیم.

صالحی تاکید کرد: بدانید که در مدت 6 ماه چهره سازمان انرژی اتمی عوض می شود ، گرچه سازمان فعالیت خود را طبق روال پیش می برد اما اگر قرار بر مقابله باشد و چالشی بخواهیم وارد تور سیشل نوروز 97 میدان شویم این مدت برای ما وقت زیادی است و قطعاً آنان را غافلگیر خواهیم کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: برنامه ها و فعالیت های صنعت هسته ای کشور در جریان است، دو نیروگاه جدید را در حال ساخت داریم که روسیه در بوشهر ایجاد می کند و حجم مالی آن حدود هشت میلیارد و چهارصد میلیون یورو است و کارها به خوبی پیش می رود.

وی افزود: کسانی که با ارائه تصاویر فتوشاپی از چاله ای که با سیمان پر بلیط چارتر مشهد شده بود مدعی شدند در قلب رآکتور اراک سیمان ریخته اند عذرخواهی یا استغفار کنند زیرا افکار عمومی را نابجا مشوش کردند.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: این درحالی است که در برخی لوله های این رآکتور،که بیرون از راکتور است به قطر چند سانت و به طول مثلا دو سه متر سیمان ریخته شد.

وی گفت: درباره پیشران هسته ای نیز قدم های بلندی برداشتیم البته این پروژه بلند مدتی است که 10 تا 15 ساله باید به آن نگاه تور برزیل نوروز 97 کرد اما به طور جدی روی آن کار می کنیم و این گونه نیست که بتوانیم آن را به سرعت به نتیجه برسانیم.

صالحی ادامه داد:برخی می گویند صنعت هسته ای متوقف شده است، بستند و بردند؛ قسم جلاله هم بخورید فایده ای ندارد. به این علت تصمیم گرفتیم تصاویر راکتور مدرن اراک منعکس شود.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: پیش بینی های دیگری انجام دادیم که اکنون قابل اعلام نیست اما هرگاه هیات نظارت بر برجام تور مسکو تصمیم بگیرد و به سازمان انرژی اتمی اعلام کند که چه اقداماتی کنیم ملت عزیز مطلع می شوند.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان این که سخنان آقای روحانی مبتنی بر پشتوانه آمادگی هایی است که ایجاد شده است، حفظ تاسیسات فردو را از قوت های برجام دانست.

وی همچنین گفت: قرار است خبرنگاران از مکان های مختلف این مرکز هسته ای دیدن کنند. اگر تصویری از گذشته داشته باشید و تصویر کنونی آن را ببینید خواهید تور تبریز زمینی دید که چقدر تفاوت کرده است و چقدر فعالیت انجام می شود، به خصوص در زمینه ایزوتوپ های پایدار و آزمایشگاه های مختلفی آن.

صالحی همچنین اظهار کرد: در صورت برهم خوردن برجام همه چیز به هم می خورد و اصلاً منطق سیاست بین المللی به هم می ریزد. اعتبار کشورها مانند آمریکا به هم می خورد و این پرسش مطرح می شود که چرا تعهد دادند و ملتزم شدند و زیر تعهدشان زدند.

وی گفت: غربی ها می دانند و می گویند خرید بلیط هواپیما فلانی هروقت حرفی زده درست گفته، البته ما علاقمند نیستیم که چنین اتفاقی بیفتد ما برای برجام خیلی زحمت کشیدیم و آن را به آسانی به دست نیاوردیم که به آسانی از دست بدهیم، ما برجام را قبول داریم به آن پای بندیم، می خواهیم بماند و این را در چارجوب مصالح و منافع ملی، منطقه ای، ان پی تی و بین المللی می دانیم.

علی اکبر صالحی در گفت و گویی به هشدار اخیر رییس جمهوری به آمریکا در صحن علنی مجلس تعمیر لپ تاپ درباره نقض برجام و از سرگیری برنامه هسته ای اشاره و تاکید کرد: این هشداری نیست که در خلاء باشد، هشدار بدون پشتوانه نیست اینها براساس داده هایی است که آقای رییس جمهوری دارد.

وی اظهارکرد: رییس جمهوری و مجموعه نظام از مجموعه فعالیت های سازمان انرژی اتمی مطلع هستند ما وظیفه داریم فعالیت های سازمان را به اطلاع مسئولان بالادست برسانیم و آمادگی های لازم را اعلام کنیم تا اگر خواستند تصمیمی قیمت بلیط ارزان مشهد بگیرند بدانند که شرایط به چه صورت است.
معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: فقط چهار – پنج کشور دنیا از این فناوری برخوردارند و یگانه کشور در حال توسعه که اخیراً توانست پیشران هسته ای خود را به نتیجه برساند هند است که آن هم پس از حدود 20 سال با همکاری روسیه آن را به سرانجام رساند.

خبرگزاری ایرنا: رییس سازمان انرژی اتمی از توانایی جمهوری اسلامی ایران برای ازسرگیری غنی سازی 20 درصدی تا حداکثر تور بانکوک نوروز 97 پنج روز در فردو خبر داد و گفت:گزارش مبسوطی از پیشران های هسته ای به زودی به مسئولان ارائه می کنیم.
وی افزود: اقدامات مربوط به صنعت هسته ای در حوزه های کشاورزی، صنعت و سلامت نیز به خوبی جلو می رود و در این زمینه هم قدم های بلندی برداشتیم که گزارش های آن از رسانه ملی پخش شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *