ماموريت كابينه رييس‌جمهور – تکست بلاگ

غلامرضا ظریفیان در روزنامه اعتماد نوشت: سخنان رییس‌جمهور در جلسه رای اعتماد به وزرا در مجلس شورای اسلامی تفصیلی از صحبت‌های ایشان در مراسم تنفیذ و تحلیف بود

چرخه اقتصاد و اشتغال باید به شکل جدی به حرکت در بیاید؛ مشکلات حوزه مسکن حل شود؛ باید کیفیت تولیدات داخلی در رقابت با محصولات خارجی به سطح قابل قبولی برسد؛ پیوندی بین اقتصاد و دانش برقرار شود و اقتصاد کشور به سمت اقتصاد تعمیر گوشی دانش‌بنیان و براساس برنامه‌های روشن و منضبط پیش برود؛ اقتصاد مقاومتی نیز در پناه اقتصاد دانش‌بنیان باید به وجود بیاید.

\r\n\r\n
برخی از این چالش‌ها و مشکلات تبدیل به ابر چالش شده و تمهیدات ویژه خود را می‌طلبد. دولت یکی از کانونی‌ترین ارکانی است که در حل این مشکلات نقش پیشران را به عهده دارد اما این مساله تنها به دولت محدود نمی‌شود و همکاری و هماهنگی سایر بخش‌های حکومت را نیز می‌طلبد. آموزش تعمیرات موبایل برای نمونه وقتی بحث ایجاد اشتغال در کشور مطرح می‌شود، باید سرمایه لازم برای ایجاد آن تامین شود و در این راستا بحث امنیت سرمایه پیش می‌آید.

\r\n\r\n
همچنین مساله حقوق شهروندی که آقای روحانی بارها اشاره کرده از مسائل بسیار مهم است. این باید تبدیل به یک برنامه عملیاتی شود و فقط در حد ایده نماند. این مساله نیازمند آموزش‌های مختلف در دانشگاه‌ها، مدارس و در سطح فرهنگ عمومی است. ما در بخش بلیط هواپیما آسیب‌های اجتماعی نیازمند عزم جدی دولت هستیم.

\r\n\r\n
نقش قوه قضاییه در موضوع امنیت سرمایه و مبارزه با فساد نقشی کلیدی است. بنابراین اگر هماهنگی میان دو قوه وجود نداشته باشد، امنیت سرمایه تامین نخواهد شد. در این صورت سرمایه داخلی و خارجی جذب نمی‌شود. بنابراین مسائل کشور در سطوح مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیازمند اراده و همبستگی قوا در حل مشکلات کشور است.

\r\n\r\n
غلامرضا ظریفیان بلیط هواپیمایی در روزنامه اعتماد نوشت: سخنان رییس‌جمهور در جلسه رای اعتماد به وزرا در مجلس شورای اسلامی تفصیلی از صحبت‌های ایشان در مراسم تنفیذ و تحلیف بود. روز گذشته آقای روحانی این مباحث را کاربردی‌تر و با بسط بیشتر و مصادیق روشن‌تر پیش برد. امروز چالش‌های کشور احصا شده است.

\r\n\r\n
پیوند آسیب‌های اجتماعی با مساله جوانان باید در نظر گرفته شود. همان‌طور که آقای رییس‌جمهور هم اعلام کرد باید تعمیر لپ تاپ این مساله را به سمت استقلال ساختاری ببریم که در قالب سازمان ملی جوانان می‌تواند بروز و ظهور داشته باشد. با اینکه نقد‌هایی به برخی از وزرا وارد می‌شود اگر نظم و اتاق رصد جدی بر عملکرد وزارتخانه‌ها وجود داشته باشد، با همین دولت نیز می‌توان برای پیشرفت کشور گام‌هایی جدی بر داشت.

\r\n
اگر این نظارت جدی صورت نگیرد ممکن است وزرا درگیر مسائل جاری شوند و چشم‌انداز کلانی که توسط برنامه خرید بلیط هواپیما ماهان چشم‌انداز تعیین شده عملا مورد توجه قرار نگیرد. مخصوصا خروج از معضلات اقتصادی در کشور نیازمند چنین دید کلی میان وزرا است.

\r\n\r\n
اینکه سرمایه‌های خارجی و داخلی به کشور سرازیر شود، فقط نیازمند برنامه‌ریزی در حوزه اقتصادی نیست بلکه در حوزه دیپلماسی نیازمند سیاستگذاری‌های کلان هستیم و این ارتباط میان وزارتخانه‌ها را می‌طلبد. کارآمدی فارغ‌التحصیلان باید با انضباط جدی صورت بگیرد که تعمیرات گوشی متاسفانه دولت در این حوزه با چالش انتخاب وزیر رو به رو بوده است و باید به سرعت فردی را مناسب با این مسوولیت به کار بگیرد.

\r\n\r\n
در این میان متخصصان باور دارند که چالش‌های رو به رو، جز با همبستگی و وفاق ملت و دولت رفع نمی‌شود. اگر این وفاق وجود داشته باشد می‌توان با کارآمدی و تخصص اعضای کابینه چاره‌هایی برای رفع مشکلات اندیشید.

\r\n\r\n
آقای رییس‌جمهور تلاش کرده است که هم قوت‌های کابینه خرید بلیط هواپیما پیشنهادی‌اش را به مجلس شورای اسلامی بیان کند و هم از تریبون مجلس به وزرای پیشنهادی‌اش تاکید کند که نقطه کانونی انتظاراتش از وزرا چیست. همچنین توانایی‌های دولت و چالش‌های پیش‌روی کابینه توسط رییس‌جمهور عنوان شد.

\r\n\r\n
در مجموع کابینه قابل قبول است؛ هر چند در برخی از موارد می‌توانست قوی‌تر از این باشد. به هر حال باید دید که مجلس چگونه با این کابینه مواجه خواهد داشت. در عین حال نمایندگی اپل باید لااقل یک ماه اقدامات وزارتخانه‌ها در یک اتاق فکر توسط آقای روحانی تحت نظارت قرار بگیرد و انضباط وی‍ژه‌ای توسط یک فرماندهی کلی به وزارتخانه‌ها تزریق شود.

\r\n\r\n

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *