Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

آنچه باید درباره حرف زدن در خواب بدانید

۴ آبان ۱۳۹۷
بدون نظر


حرف زدن در خواب در واقع اختلالی است که در آن فرد هنگام خواب بدون داشتن آگاهی با خود صحبت می کند. این مشکل فقط مختص سنین خاص نمی باشد و در هر دوره ای زندگی می تواند در فرد بروز پیدا کند. نام دیگر این اختلال،خواب گفتاری می باشد. در رابطه با این اختلال می توان به سبکی و یا سنگینی خواب در اینگونه افراد اشاره کرد که در میزان شدت این اختلال تأثیرگذار می باشد.

آشفتگی خواب و علل آن

افرادی که خواب نسبتاٌ سبکی دارند هنگام حرف زدن در خواب از واژه های قابل فهم تر و واضح تری استفاده می کنند و برعکس آن افرادی که خواب سنگین تری دارند از سخنان نامفهوم استفاده می کنند. تا زمانی که خواب این افراد عمیق نشده باشد حرف زدن آن ها قابل فهم خواهد بود و با عمیق تر شدن خواب این سخنان به صورت ناله و جملات نامفهوم می باشند.

افرادی که در خواب صحبت می کنند خودشان متوجه این موضوع نخواهند شد. این اختلال به علت های مختلفی در فرد بروز پیدا می کند اما از علت های شایع در میان این افراد می توان به اضطراب، بیماری، تب و فشار روانی اشاره کرد.

استرس و صحبت کردن در خواب

این اختلال به مرور زمان و با بالاتر رفتن سن درمان خواهد شد. یکی از پیامدهای این اختلال در افراد مورد تمسخر قرار گرفتن از جانب اطرافیان و افراد دیگر می باشد و علاوه بر اختلال خواب می تواند اختلالات دیگری در فرد به وجود آورد که آسیب هایی برای او به همراه داشته باشد.

علل حرف زدن در خواب:

برای علت های اصلی بروز این اختلال چند دسته بندی وجود دارد که در زیر به این موارد اشاره می شود:

  • اختلال و مشکلات روانی مثل: اضطراب یا فشارهای روانی افراد
  • اختلال فیزیکی مثل:بیماری های جسمانی و تب
  • اختلال خواب مثل:راه رفتن و بلند شدن در خواب

علت حرف زدن در خواب

درمان اختلال در خواب حرف زدن:

  • افرادی که دارای اختلال حرف زدن در خواب می باشند با آموزش بهداشت در خواب و عدم مصرف مواد مخدر به آن ها کمک می شود تا خواب راحت تری داشته و این اختلال در آن ها کاهش یابد.
  • در برخی موارد برای غلبه بیمار بر این اختلال از داروهای ضد افسردگی و داروهای خواب آور نیز استفاده می شود که توسط پزشک معالج تجویز خواهد شد.
  • شناخت درمانی یکی دیگر از راه ها برای درمان این بیماری در اینگونه افراد می باشد. در شناخت درمانی با انجام مشاوره و تمرین های گوناگون به فرد کمک می شود تا بر میزان استرس و اضطراب خود غلبه کند.

اختلال خواب و حل این مشکل

راهکارهای درمانی دیگر:

یکی از راهکارهای درمانی مؤثر در این زمینه کاهش میزان اضطراب و استرس می باشد برای این کار از روش های مختلف کاهش استرس همچون مدیتیشن ورزش های مختلف بهره بگیرید.

تغذیه مناسب نیز می تواند به کاهش و حل این اختلال به شما کمک فراوانی بکند افرادی که قبل از خواب از غذاهای سنگین استفاده می کنند نسبت به سایرین بیشتر دچار این مشکل می شوند.

علت در خواب حرف زدن چیست؟

برنامه خواب منظم داشته باشید. افرادی که خواب کافی دارند و شب ها زودتر به رخت خواب می روند از نظر فیزیکی و روانی از سلامتی بیشتری بهره مند خواهند بود.

یک توصیه برای اطرافیان این افراد:

زمانی که این افراد در خواب دچار این اختلال می شوند به طور ناگهان این افراد را از خواب بیدار نکنید این کار سبب آشفتگی و ترس در آن ها خواهد شد.

منبع : آرگا


برچسب :


لینک کوتاه مطلب

http://textblog.ir/?p=928

برچسب ها

مطالب مشابه