Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

دلیل تشکیل تگرگ و نحوه بارش آن چگونه است؟

۳۰ مهر ۱۳۹۷
بدون نظر


بارش تگرگ و تشکیل تگرگ در فصل بهار در زمان مناسب آن و با بارش کم و دانه های یخی ریز می تواند برای محصولات کشاورزی مفید باشد و به آبیاری آنها کمک کند اما در بیشتر موارد این بارش ها به صورت دانه های درشت یخی هستند که با شدت و فاصله زمانی کمی می بارند و به دلیل یخ بودن، درشت بودن و شدت بارش می تواند آسیب های جدی را به محصولات کشاورزی وارد کند.

علت تشکیل تگرگ

تشکیل تگرگ و بارش آن:

اگر میزان بارش تگرگ در فصل بهار زیاد باشد موجب می شود تا محصولات آسیب ببینند بارش تگرگ برای محصولات سر درختی مانند سیب، گیلاس زردآلو و … در فصل بهار موجب می شود تا شکوفه های این درختان با شدت برخورد تگرگ از بین بروند و با ریختن شکوفه درختان دچار آسیب می شوند و محصولات کم باری را در سال برای کشاورزان دارند.

بارش تگرگ در بهار

علت علمی تشکیل تگرگ صاعقه و برخورد شدیدی است که هوای نمناک با لایه های هوا در سطوح بالا دارد سطوح بالایی هوا در فصل بهار دارای جوی سرد و یخ هستند که موجب می شود تا قطرات نمناک هوا در این سطوح یخ ببندد و به صورت بارش یخی به زمین فرد آیند.

به طور میانگین قطر تگرگ های بارشی ۵- ۵۰ میلی متر هستند و از نوع ابرهای کومولونیمبوس که ابرهای کومه ای بار هستند می بارد که با رعد و برق های پر صدا نیز همراه است.

مضرات بارش تگرگ

تگرگ دارای یک هسته مرکزی است که موجب تشکیل شدن آن شده است این هسته سفید رنگ رشته های مختلفی را در طول های مختلف تشکیل می دهد که موجب شکل گیری و بزرگ تر شدن تگرگ می شود.

رشته های تشکیل شده از هسته مرکزی سفید با استفاده از پوسته های نازک یخی احاطه می شوند و به شکل دایره ای شکل می گیرند این دانه ها با استفاده از میکروسکوپ های مخصوص دیده بررسی می شوند و دارای تصاویری بسیار زیبا و شگفت انگیز هستند.

منبع : آرگا


برچسب :


لینک کوتاه مطلب

http://textblog.ir/?p=840

برچسب ها

مطالب مشابه