Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

تلویزیون برای نوزاد کی و چگونه؟!

۱۰ مهر ۱۳۹۷
بدون نظر


در مورد اینکه آیا تلویزیون برای نوزاد مفید است یا مضر و همچنین تاثیر آن بر روی کودکان  اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. تاکنون مطالب و مقالات زیادی در رابطه با عادات تماشای تلویزیون در بین کودکان و حتی نوزادان منتشر شده که در این مطلب به ارائه برخی از موارد مهم درباره این موضوع پرداخته ایم.

تاثیر تلویزیون برای نوزاد

تماشای تلویزیون در بین خانواده های ایرانی رواج زیادی دارد. بنابراین تماشای تلویزیون برای نوزاد چیز عجیبی نمی باشد، همینطور تلویزیون به دلیل رنگ، حرکت و صدا نوزاد را تحت تاثیر قرار داده و مبهوت خود می کند. ولی با این حال بر اساس تحقیقاتی که تا کنون انجام گرفته است، تماشای تلویزیون برای کودکان زیر ۲ سال توصیه نمی شود. دکتر هلاکویی در این زمینه به نکات مهمی اشاره کرده است، که در ادامه به آن پرداخته ایم.

تلویزیون برای کودک

بر اساس تحقیقات انجام گرفته به وسیله محققین آمریکایی، تماشای بیش از حد تلویزیون در نوزادان باعث تاخیر در فرایند شناختی آنها و نیز یادگیری زبان می شود.

به طور کلی تماشای تلویزیون قبل از بیست ماهگی برای نوزاد خطرناک است ، زیرا موجب از بین رفتن میلیون ها سلول مغزی کودک می شود. در این مورد بهتر است والدین، تماشای تلویزیون برای کودک را محدود کنند، یعنی از ۲ تا ۶ سالگی تنها روزی نیم ساعت و بعد از آن می تواند، روزی یک ساعت به تماشای تلویزیون بنشیند.

تحقیقاتی که توسط دانشگاه واشنگتن انجام گرفت به این صورت بود که ۳۲۹ نوزاد که بین ۲ تا ۲۴ ماهگی به سر می بردند، تحت آزمایش ضبط آواهای کلامی قرار گرفتند؛ نتایج این تحقیقات نشان داد، به ازای هر ساعتی که تلویزیون خانه روشن بود، نوزادان قادر به درک ۷۷۰ لغت از مجموع لغت های والدینشان نبودند که این امر نشان دهنده کاهش ارتباط بین کودکان و والدین می باشد. زیرا احتمال دارد والدین در زمان روشن بودن تلویزیون، کمتر از ارتباطات کلامی با کودک خود استفاده کنند.

تماشای تلویزیون برای کودک و نوزاد

تماشای برنامه های تلویزیون برای نوزاد و کودک می تواند سرگرم کننده باشد و همچنین کودک را با فرهنگ های مختلف آشنا کند، اما تماشای آن مضراتی نیز از قبیل چاقی، خشونت، ترس، ضعیف شدن چشم ها و … دارد که متاسفانه تاثیرات مخرب آن بیشتر از فوایدش می باشد.

منبع : آرگا


برچسب :


لینک کوتاه مطلب

http://textblog.ir/?p=524

برچسب ها

مطالب مشابه