Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

فمینیست چیست؟ و به چه کسی فمینیست می گویند؟

۱ بهمن ۱۳۹۷
بدون نظر


از اوایل قرن ۱۸ که تفاوت های جنسیتی و تبعیض های میان زن  و مرد در جوامع دیده شد و موجب شده بود تا در آن زمان زنان در جوامع هیچ نقش تعیین کننده ای نداشته باشند موجب برپا شدن جنبشی عظیم و تاریخی با عنوان فمینیست شد که برای دفاع از حقوق نادیده گرفته شده زنان بوده است حقوقی که در این جنبش قصد دفاع از آن برای زنان وجود داشته است حقوقی مانند داشتن حق مالکیت، تحصیل، حق رای، حق سرپرستی فرزندان و… است که طالب ارائه حقوقی آزادانه برای زنان است.

  فیمینیسم و حقوق زن

بعد ایجاد جنبش هایی کوچک برای حمایت از حقوق زنان و درخواست آزادی برای آنها این حقوق آزادی خواه زنان در عرصه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی نیز وارد شد و زنان خواهان آزادی عمل در این عرصه ها و شرکت در این فعالیت ها در کنار مردان شدند. این موج از جنبش آن را بسیار پر رنگ تر و پر اهمیت تر کرد. با وارد شدن فمینیست ها به موج دوم جنبش از سال ۱۹۶۰ تحولات مهمی را در این زمینه ایجاد کرد.

موج اول جنبش فمینیست قبل از سال ۶۰ و توسط ولستون کرافت در انگلستان برپا شده است که به واسطه این جنبش زنان بعد از جنگ جهانی اول خواهان حق رای شدند حق طلاق و حق مالکیت نیز از دیگر حقوق خواسته شده در موج اولیه جنبش بوده است.

با موفق شدن موج اول جنبش زنان در عرصه عمومی و فعالیت در بخش های مختلف دولتی خواستار این آزادی عمل شدند و در نتیجه زمینه ای برای ایجاد جنبش دوم فمینیسم آغاز شد. در میان آغاز این جنبش آثار سیمون دو بووار و ویرجینیا وولف توانست تاثیرات مهمی در این جنبش داشته باشد.

فمنیست چیست

فمینیسم دارای تاریخچه ای طولانی است و در دوره های مختلف با حقوق مختلف مطرح شده است فمینیسم به دوره های مختلفی تقسیم می شود که فمینیسم لیبرال، فمینیسم مارکسیستی، فمینیسم رادیکال و فمینیسم روانکاوانه است فمینیسم در ایران نیز دارای دوره های مختلفی است.

فمینیسم لیبرال:

این نوع فمینیسم  یک  فمینیسم عدالت خواه و اصلاح طلب است که حد معتدل آن است مهم ترین اهداف فمینیسم لیبرال از بین بردن تبعیض های جنسیتی بوده است و خواهان این است که آموزش های لازم در این زمینه باید ازا دوران کودکی برای کودکان ارائه شود.

فمینیسم مارکسیستی:

مبنای اصلی این فمینیسم مالکیت خصوصی است و مبانی مارکسیستی است و این نوع فمینیسم ها معتقدند که مبنای ظلم وارد شده بر زنان نداشتن حق مالکیت است که موجب شکاتف اقتصادی میان زن و مرد و رواج مردسالاری شده است.

فمینیسم رادیکال:

در فمینیست رادیکال بر ستم جنسی زنان تاکید می شود و بیان می کند که این تبعیض ها آزار جنسی را برای زنان به همراه دارند. و در این نوع از فمینیسم به زن بودن ارزش بالایی داده شده است.

فمینیسم چیست

فمینیسم روانکاوانه:

در این مکتب فمینیسمی به فشارهای روانی که از این تبعیض های جنسیتی برای زنان ایجاد می شود اشاره شده است در حقیقت این مکتب با مکتب فروید همراهی می کند. که تاثیرات اجتماعی آن و فشار روحی دختران را مورد برسی قرار داده است.

فمینیسم در ایران:

در ایران نیز فمینیسم از سال ۱۲۸۵ شروع به فعالیت کرده است و در دوران مشروطه زنان را وارد برخی فعالیت های فرهنگی در جامعه کرده است که به عنوان یک خرده جنبش در نظر گرفته شده است و موج اساسی آن در دوران پهلوی بوده است و تا پیش از آن فمینیست در ایران برای دفاع از حقوق مالکیت، حق رای، حق تحصیل و حق سرپرستی فرزندان بوده است.

بعد از این جنبش کوچک در دوران مشروطه زمینه ای برای گسترش فعالیت زنان در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی فراهم شده است که در دوران پهلوی زنان حقوق بیشتری در زمینه فعالیت های اجتماعی پیدا کردند و در دانشگاه ها، سفارتخانه ها و سایر مراکز دولتی حضور زنان پر رنگ تر و تاثیرگذارتر شد.

منبع : آرگا


برچسب :


لینک کوتاه مطلب

http://textblog.ir/?p=2420

برچسب ها

مطالب مشابه